
Какво е Creative commons?
Creative Commons е преди всичко идея, но зад нея има учредена неправителствена огранизация. Тя регламентира споделянето и употребата на творчество и знание чрез безплатни легални инструменти.
Creative Commons се заражда като реакция срещу разрастването на обхвата на авторското право през 2001 г от професор Лорънс Лесиг от Стандфордския университет в САЩ. Централата на организацията е регистрирана в САЩ и оперира от Сан Франциско, но в отделните държави се представлява от самостоятелни свои звена или сродни организации. Към момента организацията има повече от 100 филиала в над 70 държави.
Първоначално договорите се създават според правната система на САЩ и по тази причина не винаги са приложими в други юрисдикции. Предвид тези ограничения стартира проект за превод и адаптиране на договорите към различните правни системи, на държавите, които се присъединяват към проекта.
Криейтив Комънс България
Някои от договорите Криейтив Комънс вече са преведени на български и пригодени към българското законодателство. Българската версия на договора за използване на произведение под Creative Commons тук.
Криейтив Комънс България препоръчва на българските автори да използват на българоезичната версия на договорите, тъй като тази версия е съобразена със задължителните норми на българското право, позволява на автора да разбере в най-голяма степен от кои точно права предоставя на публиката, когато избира да ползва договорите и изрично определя съдилищата на Република България за компетентни при разрешаването на спорове, свързани с използване на произведението.
Важат ли тези договори в България?
Да, определено. Българската версия на лиценза е адаптирана от екип юристи, който се погрижи тя да съответства на българското право. Вашите права като автор са защитени първо от Закона за авторското право и сродните му права и всеки.
Лицензите
Лицензите на Creative Commons оперират под мотото „някои права запазени”. Авторите, които изберат да освободят творбата си от ветото на „всички права запазени”, уведомяват заинтересованите страни, че са съгласни съдържанието им да се използва без тяхното изрично разрешение, но при определени условия, посочени чрез избора на конкретен Creative Commons лиценз и с които условия отсрещната страна е длъжна да се съобрази. Лицензите на Creative Commons не са алтернатива на защитата от закона за авторското право, а работят в съответствие с нея, като позволяват да се модифицират условията за ползване спрямо нуждите на автора на произведението.
Какво означава символът Creative Commons “Some Rights Reserved”?
Creative Commons лицензът е сигнал за ползвателите, че те могат да използват произведения, без да се налага да търсят автора и да искат неговото разрешение, при условие че използват произведението по начин, разрешен от СС лиценза. В тази връзка Commons Deed указват ключовите условия, управляващи използването на произведението на автора.
Кои са видовете лицензи?
Има четири основни типа CC лицензи:
CC Признание (CC BY): позволява да се копира, разпространява и излъчва произведението, както и да се адаптира, като ясно се посочи авторството на творбата по начин, определен от автора или носителя на правата върху произведението.
CC Споделяне на споделеното (CC BY-SA): припокрива се с лиценз Признание, като в допълнение трябва да се вземе предвид, че ако произведението се видоизмени или надгради, ползвайки се като основа за друго произведение, то полученото производно или сборно произведение трябва да се разпространява само съгласно условията на същия или подобен на този лиценз.
CC Некомерсиално (CC BY-NC):произведението може да се копира, разпространява и излъчва, както и да се адаптира, с ясно посочено авторство на творбата, но само за некомерсиални цели.
CC Без производни (CC BY-ND): този лиценз не позволява промяната, преработването или надграждането на произведението. Произведението може да се копира, разпространява и излъчва само в първоначалния си вид.
Тези възможности се комбинират свободно, като, съгласно закона, първата е задължителна, защото правото на авторство е неотчуждаемо и неотменимо. Последните две се изключват взаимно, тъй като едната позволява промяна на произведението, другата не. Затова те могат да се изберат поотделно.
Чрез комбинирането им се образуват следните смесени лицензии:
• Само признание (by)
• Признание и без производни (by-nd)
• Признание и споделяне на споделеното (by-sa)
• Признание и некомерсиално (by-nc)
• Признание, некомерсиално и без производни (by-nc-nd)
• Признание, некомерсиално и споделяне (by-nc-sa)
Как да търсим съдържание с Creative Commons лицензия?
Съществува много голям набор от съдържание с Creative Commons лицензия в интернет. Това дава възможност на финансово затруднени автори да използват такова за проектите си, без да се налага да плащат нещо, но само срещу признание на автора. Лесен и удобен начин за търсене на съдържание под Creative Commons лицензия е приложението за търсене на сайта: http://search.creativecommons.org/
На него могат да се търсят снимки, музика, видео и други медийни продукти в базата данни на сайтове като: Flickr, Soundcloud, Youtube и др., както и чрез интернет търсачката google.com на едно място.
Често задавани въпроси:
Какво става, в случай че авторът реши да оттегли СС лиценза от своето произведение?
Creative Commons лицензите са НЕОТМЕНЯЕМИ. Това означава, че авторът не може да спре някой, който е получил неговото произведение под закрилата на СС лиценз, да го използва в съответствие с лиценза. Авторът може да спре разпространението на своето произведение под СС лиценз по всяко време. Това обаче не означава, че авторът може да оттегли копията от своето произведение, които към този момент съществуват и циркулират в пространството под защитата на СС лиценз.
Какво става, ако ползвателят поиска да използва произведението по начин, различен от описания в СС лиценза?
Ако ползвателят иска да използва СС лизензирано произведение по начин, който не е позволен, съгласно условията на СС лиценза, той следва да се свърже с автора и да поиска разрешение. Ако ползвателят използва СС лицензирано произведение по начин, противоречащ на условията в СС лиценза, неговото право да използва произведението се прекратява и може да бъде съден за нарушаване на авторско право.
Колко струва използването на СС лиценз? Нищо. Безплатно е.
Мога ли да ползвам Creative Commons договор за софтуер?
Вероятно може, но това не се препоръчва. Софтуерът има твърде много чисто свои специфики и Creative Commons договорите не дават отговор на тях. Затова Creative Commons припознава като свой и GNU GPL лиценза и го препоръчва, когато става въпрос за разпространение и ползване на софтуер. Вие не сте ограничени само от GNU GPL и може да ползвате всеки един от одобрените от Open Source Initiative договори за свободен софтуер.
Няколко любопитни факта:
- 1. Сайтът на Президентството е под Creative Commons:
- 2. Още през 2008 г. българин успя да осъди в. “24 часа” за открадната негова снимка, която е пуснал в блога си под Creative Commons лиценз Повече тук
- 3. Юристите, които са работили върху превода и хармонизацията с БГ-законодателството използват понятието Creative Commons договор, а не Creative Commons лиценз.
- 4. През 2003г под CC лиценз има над 1 млн. творби, през 2006-та са вече 50 млн., 2009-та са 350 млн., а през 2014-та са 882 млн.!
*** За изготвянето на този материал е използвана информация, публикувана на уебсайта на Creative Commons, Wikipedia, pravatami.bg, economy.bg, copyrights.bg, aktivnipotrebiteli.bg